Strona główna/Obecna edycja

Obecna edycja

Prawie 6 mln zł czeka w tegorocznej puli przeznaczonej na projekty, które zostaną wyłonione do realizacji w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór wniosków rozpocznie się 29 kwietnia i potrwa do 30 maja. W ubiegłej edycji bytomianie zgłosili ponad 40 projektów, z czego na 39 poddanych pod głosowanie, swoje głosy oddało prawie 27 tysięcy bytomian. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, trwa realizacja 12 inicjatyw. Teraz czas na kolejne.

- Wojna w Ukrainie i konieczność zapewnienia przyjeżdżającym do Bytomia uchodźcom dachu nad głową to dla nas ogromne wyzwanie organizacyjne i finansowe. I choć sejm przyjął poprawkę do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która umożliwiła samorządom rezygnację z budżetu obywatelskiego, zdecydowaliśmy, że w Bytomiu przeprowadzimy konsultacje w niezmienionym kształcie. Wiemy, jak ważny jest budżet obywatelski dla bytomian i dla miasta - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Zanim zgłosisz swój projekt

Aby złożyć swój projekt, niezbędne jest zebranie minimum 50 podpisów od osób, które poprą naszą inicjatywę. Wniosek należy złożyć wraz z wypełnioną listą poparcia. Podpisane wnioski do Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego (wraz z listami poparcia) można składać poprzez stronę internetową bo.bytom.pl, w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2, przesyłać listownie, oraz elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP/SEKAP.

Wnioskodawcy mają czas od 29 kwietnia do 30 maja. Głosowanie odbywać się będzie w dniach od 23 września do 7 października 2022 r. w formie elektronicznej.

Dwa głosy

Każdy uprawniony do głosowania mieszkaniec Bytomia dysponuje dwoma głosami, dzięki czemu będzie mógł oddać swój głos na dwa projekty:

  • jeden głos na projekty o wartości od 500 tys. zł do 2 mln zł  - do wyczerpania kwoty 2 mln zł
  • jeden głos na projekt o wartości poniżej 500 tys. zł  - do wyczerpania puli środków przewidzianych w budżecie miasta na realizację Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego po uwzględnieniu projektów wybranych w pierwszym progu kwotowym.

Głosowanie tylko w formie elektronicznej

Głosowanie przeprowadzone zostanie tylko w formie elektronicznej poprzez interaktywny formularz udostępniony na stronie internetowej bo.bytom.pl. Pomyślano też o tych, którzy nie mają dostępu do sieci. Będą oni mogli oddać swój głos elektroniczne w wyznaczonych punktach konsultacyjnych. W głosowaniu będą mogły brać udział osoby niepełnoletnie, ale potrzebna im będzie zgoda rodzica lub opiekuna. 

Wyłonione w ramach budżetu partycypacyjnego projekty będą realizowane w 2023 roku. Łączna pula środków na realizację projektów w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego w 2023 wyniesie 5 mln 994 tys. 883 zł.

Wykaz wszystkich projektów - zrealizowanych lub w trakcie realizacji - znajduje się w zakładce Poprzednie edycjegrafika BO Bytom

Kategoria: Powiązane pliki [4]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki
docx 2022-04-28 Wniosek na realizację projektu
ilość pobrań: 152
Wniosek na realizację projektu 20.03KB -
docx 2022-04-28 Lista poparcia dla projektu
ilość pobrań: 156
Lista poparcia dla projektu 13.64KB -
docx 2022-04-28 Uzgodnienia z wydziałami merytorycznymi
ilość pobrań: 50
Uzgodnienia z wydziałami merytorycznymi 13.36KB -
docx 2022-04-28 Zarządzenie nr 167/22 Prezydenta Bytomia z dnia 27 kwietnia 2022 r.
ilość pobrań: 100
Zarządzenie nr 167/22 Prezydenta Bytomia z dnia 27 kwietnia 2022 r. 25.24KB -
do góry