Informacje dla osób z niepełnosprawnościami
W związku z wejściem w życie 1 kwietnia 2012 r. ustawy o języku migowym i innych środkach wspierających komunikowanie ( Dz.U. z 2011r. nr 209 poz.1243 ) osoby głuchonieme i niedosłyszące mające problemy w komunikowaniu się, mogą korzystać podczas załatwiania spraw w urzędzie z pomocy tłumacza języka migowego. Świadczenie jest bezpłatne dla osoby niepełnosprawnej w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych ( t.j. Dz.U. z 2011r. nr 127 z późn. zm ).
Aby skorzystać z usługi, należy zgłosić swoją planowaną wizytę w Urzędzie Miejskim w Bytomiu co najmniej 3 dni przed tym zdarzeniem (z wyłączeniem sytuacji nagłych):
- kontaktując się z Miejskim Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych pod nr tel. +48 603 499 334
- bezpośrednio w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miejskiego w Bytomiu, ul. Parkowa 2, (hol główny na parterze) telefonicznie pod numerem tel. +48 32 283 61 78
- za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: .
- listownie na adres: Urząd Miejski w Bytomiu, ul. Parkowa 2 , 41-902 Bytom
Dyżury Miejskiego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych (pok. 210, I piętro)
- poniedziałki od godz. 11.00 do 17.00,
- środy od godz. 9.00 do 15.00
- piątki od godz. 9.00 do 15.00
Zgłoszenie może być dokonane w sposób dostępny dla osoby uprawnionej, powinno zawierać:
- Imię i nazwisko osoby zgłaszającej (uprawnionej) wraz ze wskazaniem terminu i godziny, w której zgłaszający zgłosi się do Urzędu Miasta,
- Wskazanie wybranej metody komunikowania się oraz rodzaju sprawy w jakiej zamierza stawić się w Urzędzie Miasta,
- Wskazanie sposobu kontaktu na wypadek potrzeby szybkiego kontaktu w wypadku braku możliwości realizacji świadczenia usługi (np. numer telefonu, adres poczty elektronicznej).
W kontakcie z urzędem osoba uprawniona (głucha lub głuchoniewidoma) będzie miała prawo do:
- pośrednictwa tłumacza PJM - polskiego języka migowego
- pośrednictwa tłumacza SJM - systemu językowo-migowego
- dla osoby głuchoniewidomej może to być tłumacz przewodnik, nazwany w ustawie "tłumaczem SKOGN (systemu komunikowania się osób głuchoniewidomych)".
Osoby uprawnione mają ponadto prawo do skorzystania w kontaktach z Urzędem Miejskim w Bytomiu z pomocy osoby przybranej, czyli osoby która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwianiu spraw w organach administracji publicznej.
Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych dla osób doświadczających trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, w tym osób niesłyszących, głuchoniemych świadczona jest bezpłatnie.
Urząd Miejski w Bytomiu znajduje się w Śródmieściu
Do budynku można się dostać wejściem głównym od strony ul. Parkowej 2. Osoby mające trudności z chodzeniem lub poruszające się na wózku inwalidzkim mogą korzystać z windy znajdującej się po prawej stronie od wejścia głównego.
Wirtualny Urząd - https://i-biip.um.bytom.pl/wirtualny-urzad/